Saglik Spina Bifida Hastalığı

3 ay önce admin tarafından eklendi. 42 views kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Spina bifida hastalığı her bin bebekten 3 veya 4’ünü etkileyen bir sorundur. Bu hastalık halk arasında pek bilinmemektedir. Spina Bifida’nın anlamı ayrık ve açık omurgadır. Hamilelik zamanında oluşan bu hastalık uzmanlara göre doğum sonrasında değil anne karnında tedavi edilmelidir. Önlem alınmadığı taktirde bebeğin açık olan omuriliği açık kalır ve doğum sonrasında kapanmaz. Deri ile de örtülemez. Bu sorunla karşı karşıya olan bebek açıkta kalan omurilik dolayısıyla maalesef felçli de doğabilir

Sırt bölgesinde ki spina bifida açıklığı önemli düzeyde ki sinir merkezidir. Vücudun diğer bölgelerine giden sinirlerin de geçtiği bir kısımdır. Baş kısmına ne kadar yakın ise zarar büyüklüğüde o kadar fazla olacaktır. Bu durumda kalıcı ve daha büyük felç durumu da söz konusu olabilir. Bu durumla karşı karşıya olan bebekler tedavi edilmediği taktirde hidrosefali (sinir sistemi sıvısı) ismi verilen durumda görülebilir. Omurilikte ve beyinde baskı yapan bu sıvı, bebeklerin yapı itibariyle yumuşak olan kafa tasında orantısız büyüme sorununa neden olur ve beyine de hasar vermeye başlar.

Spina Bifida sorununun oluşum sebebi oldukça masumdur. Anne ya da babanın sergilemiş olduğu herhangi bir ihmalkarlık söz konusu değildir. Annenin vücudunun dengesi ile alakalı bir durumdur. Çocuk bu sorunla birlikte doğduysa annenin folik asit, mineraller ve bazı vitaminlerce fakir bir vücut yapısına sahip olduğu belirtilebilir.

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.