Saglik Göz Hastalıkları ve Ameliyatları

2 ay önce admin tarafından eklendi. 78 views kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Göz bebeğinin, arkasında kısmında olan ve görmeyi sağlayan, merceğin saydamlığını kaybetmesi durumu katarakt oluşumunu gösterir. Bu hastalığın belirtisi, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi görme yetisinin bozulmasıdır. Genelde orta yaş üstü kişilerde görülür. Ancak bazen; yeni doğan bebeklerde, şeker hastalarında, göze gelen sert darbeler sonucunda ve uzun süre kortizon tedavisi gören hastalarda da görülebilir. Katarak ancak ameliyat edilerek tedavi edilebilir. Katarakt ameliyatı, göz alanına yeni bir mercek nakledilerek yapılır.

Retina Dekolmanı; gözküresi, “vitreus” denilen saydam ve jel kıvamında bir sıvı ile doludur. Yaşın ilerlemesi, göz ameliyatları sonrası, göze alınan darbeler sonucu, bu sıvı gözün arka duvarından ayrılarak, görmenin azalmasına yol açar. Gözün kapalı ya da açık olması durumunda hissedilen ani ışık çakmaları, hayali uçan cisimlerin sıkılıkla ve aniden ortaya çıkması, görme duyusunda hissedilen gri-siyah perde ve göz kırpması ile giderilemeyen sürekli bir bulanıklık veya görme kaybı gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Genel olarak lazer ile tedavi yöntemi uygulanır.

Lazer İle Göz Ameliyatı

Göz ameliyatı yöntemlerden bir tanesi de “Excimer Laser” yöntemidir. Argon florid gaz karışımının uyarılması ile elde edilen bir lazer türüdür. 193 nm dalga boyunda UV lazer çeşididir. Genel olarak kırma kusurlarının tedavisinde kullanılır. Kornea tabakasını mikron düzeyinde yeniden şekillendirebilir. Miyop göz hastalığında, kornea dikliği düzleştirilir. Hipermetrop göz hastalıklarında, kornea tabakasının dikliğini artırır.

Lazer ameliyatlarına başlamadan önce; görme derecesi, göz bozukluklarının tespiti, göz tansiyon ölçümü, biyomikroskopik inceleme, retina ve göz damarı yapısı gibi muayeneler yapılır.

Lazer Göz Ameliyatı Kimler Olabilir?

18-55 yaş aralığındaki gruplar, lazer ile göz ameliyatı olabilirler. 18 yaşından küçük olan kişilerin henüz göz oluşumu tamamlanmadığı için ameliyat uygun değildir.

8 dereceye kadar miyoplar, 4 dereceye kadar hipermetrop, astigmat olanlar lazer ile göz ameliyatı olabilirler.

Doğumdan kaynaklanan ya da genetik göz hastalığına sahip olanlar için lazer tedavisi önerilmez.

Gebe ve emziren anneler içinde lazer ile göz tedavisi yapılmaz. Ayrıca aktif göz enfeksiyonu olanlarda lazer ile göz ameliyatı olamazlar.

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.