Saglik Gentest Neden Önemli?

2 ay önce admin tarafından eklendi. 59 views kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Son günlerde herkesin birbirinden duyduğu ancak belki de birçoğunun tam olarak ne anlama geldiğini bilmediği bir kavram var. Yıllar boyu insanların genetik yapısı üzerine yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi ve insan genetiğini araştıran ve yeni çözümler sunan yeni bir alternatif geliştirildi.

Gentest Nedir?

Öncelikle bu kavramın ne olduğunu açıklamakla işe başlamakta fayda var. Gentest, insanların tamamen sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilmesi için yapılan bazı analizlerin bir araya gelmesidir. İnsanın genetik yapısı üzerinde yapılan bu çalışmaların sonucunda size şahsına özel bir yaşam planı sunulur. Bu plan tamamen sizin nasıl daha sağlıklı ve uzun bir hayat sürebileceğiniz temeline dayalı olarak hazırlanmıştır.

Birçok hastalığın çevresel etkenler tarafından oluştuğu herkes tarafından bilinmekte olup bazı bulaşıcı hastalıklarında bunların başına geldiğini söylemek mümkün. Böyle durumlarda bu tarz bulaşıcı hastalıklara karşı göstereceğiniz direnç genetik yapınıza bağlıdır. Ancak bazı hastalıklar vardır ki, genetiktir ve onların ortaya çıkmasına siz kişisel olarak engel olamazsınız. Peki ya hem genetik hem de çevresel faktörlerin tetiklediği rahatsızlıklar için ne yapılmalı? İşte gentest bu aşamada hayatınız giriyor. Yapılan analizlerin sonucunda genetik bir hastalığınızın olması halinde ve bunu olumsuz etkileyen çevresel faktörler bilinerek bu tarz rahatsızlıkların önüne geçilmesi mümkün.

Gentest Ne İşe Yarar?

Gentest sayesinde herhangi bir hastalığa karşı genetik yatkınlığınız tespit edildiğinde, size ona göre ve tamamen şahsınıza özel bir beslenme programı hazırlanarak, çevresel etkenleri de minimum seviyeye indirgeyerek obezite, diyabet ya da kalp hastalıkları gibi genetik rahatsızlıklarınızı büyük ölçüde engellemeniz mümkün. Yapılan testlerin ve tahlillerin sonucunda size önerilen düzenli kontrollerinizin de yapılması halinde, sağlığınız için endişe etmenize gerek kalmaz.

Halk arasında henüz yeterince bilgi sahibi olunmayan bu kavramın içeriği öğrenildiğinde aslında insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu da anlamak mümkün. Özellikle günümüzde kanser, kalp hastalıkları ya da obeziteye bağlı olarak ölümlerin artması göz önünde bulundurulduğunda herkesin bu analizleri yaptırarak yaşam kalitesini ve süresini arttırması mümkün. Çünkü herkes sevdikleriyle uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmeyi hak ediyor.

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.