Saglik Akupunktur Bir Tedavi Şekli Midir?

3 ay önce admin tarafından eklendi. 111 views kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Akupunktur, doğu toplumlarında ortaya çıkan, Çin tıp alanında çok eski tarihlere dayanan bir tedavi yöntemidir. Eski zaman uygarlıklarında tedavi gücü kabul görmüş, bir çok hanedan tarafından bu işin ehli kişilere önem verilmiştir. Halk arasında söylem şekli, akapunktur olarak telaffuz edilir. Tarihte adının, iğne batırma işleminden oluştuğuna inanılır.

Akupunktur Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Eski zamanlarda iğne yerine taşlarla sağlanan tedavi, sonrasında iğne ile uygulamalar yapılarak değiştirilmiş, günümüzde lazer teknolojisinin getirdiği yenilikler sayesinde, iğnesiz akupunktur uygulamaları başlamıştır.

Akupunktur, temelinde derinin altında bulunan enerji kanallarının teknik yoluyla tedavi amaçlı kullanılması yöntemi olup, bir çok alanda insan ihtiyaçlarına hizmet eder. Hücrelerin uyarılması ile tedavi etkisinden yararlanılır. Uyarılan bölgede ki sinir sistemi, merkezi sinir sistemine iletimde bulunur, bu durumun sağladığı esasla merkezi sinir sistemi yardımı ile tedaviye ihtiyaç duyulan bölgede düzelme sağlanır. Anestezi etkisi de olan akupunktur, organik bir etki sağlar.

Akupunktur Tedavisi Uygulanan Rahatsızlıklar Nelerdir?

Hiçbir yan etkisi olmaması dolayısı ile tıp alanında uygulandığı gibi estetik ihtiyaçlar içinde kullanımı yaygındır. Uykusuzluk, epilepsi, bağışıklık sistemini güçlendirme, beyinde yer alan dopamin ve seratonin seviyesini arttırma, hücre yenilenmesini sağlama gibi ihtiyaçlara cevap verir. Zayıflama ve sigarayı bırakma gibi durumlarda yardım eder. Bunlar dışında son yıllarda akupunkturun migren, bel ve boyun fıtıkları, depresyon, alerjik hastalıklar, gastrit, adet düzensizliği, kısırlık, karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıkları da tedavi ettiği gözlemlenmiştir.

Akupunktur Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Akupunktur tedavisi almayı düşünen kişilerin öncelikle uzman bir hekime başvurarak, böyle alternatif bir tedavi yöntemini almaya uygun olup olmadıkları bilgisine ulaşmaları, bu uygulamanın yapılamayacağı rahatsızlıklardan her hangi birine sahip olmadıklarını kesinliğe kavuşturmaları gerekir. Aksi halde bu yöntem kişiye fayda yerine zarar getirecektir.

Akupunktur tedavisine uygun olan kişi, uzmanların uygulama yaptığı klinik ya da bir merkezde, sertifikalarını kontrol ederek, tedavi yöntemlerini uygulatabilir. Burada en önemli nokta, sırf kar amacı kaygısı gütmeyen, hasta sağlığına ve memnuniyetine önem veren, bunu birinci sırada tutarak, ilkeli çalışan bir yerden tedavi almak olacaktır. Akupunktur uygulamaları herkesin yapamayacağı, özel uzmanlık gerektiren bir alandır. Bu anlamda başvurulan ve tedaviye başlanan yere kesinlikle dikkat edilmeli, araştırma yapılmadan sağlık teslim edilmemelidir.

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.